Jak już wiadomo z poprzednich wpisów postanowiliśmy szukać jakiejkolwiek nieruchomości, w akceptowalnej dla nas lokalizacji i odpowiednio usytuowanej tzn odpowiednio położonej względem stron świata (dotyczy głównie budynków istniejących, gdzie trudno zmienić układ pomieszczeń i/lub okien), a także
nie położonej w uciążliwym miejscu, np. przy ruchliwej trasie lub torach kolejowych. Jeżeli była to działka budowlana to dodatkowo sprawdziliśmy jej wymiary i próbowaliśmy wpasować w nią projekt budowlany dobrany do jej rozmiarów, stron świata, zjazdu z drogi, nachylenia, a przede wszystkim do naszych potrzeb.
nie położonej w uciążliwym miejscu, np. przy ruchliwej trasie lub torach kolejowych. Jeżeli była to działka budowlana to dodatkowo sprawdziliśmy jej wymiary i próbowaliśmy wpasować w nią projekt budowlany dobrany do jej rozmiarów, stron świata, zjazdu z drogi, nachylenia, a przede wszystkim do naszych potrzeb.
Szukając w ten sposób do ceny działek budowlanych doliczaliśmy koszt budowy domu wg projektu gotowego, który miał juz kosztorys. Niektóre biura projektowe podają kosztorysy w kilku wariantach np. dla budowy systemem gospodarczym lub od początku do końca przez firmę "pod klucz". Zawsze te kosztorysy należy traktować szacunkowo, nie mniej jednak dają jakiś ogląd na sprawę. Do ceny zakupu domów w trakcie budowy lub gotowych nowych lub używanych doliczaliśmy szacunkowe koszty modernizacji, remontów, rozbudowy itp. Porównując oferty braliśmy pod uwagę koszt łączny, czym wprawialiśmy w zdumienie agentów nieruchomości i właścicieli oferujących dom w dobrej cenie (ale nie dla nas biorąc pod uwagę niezbędne modernizacje). Oczywiście wycena takich prac jest bardziej skomplikowana, ale modernizacje sprowadzały się najczęściej do zmiany lub dodania pewnych instalacji, co pociągało za sobą mniejszy lub większy remont ścian, uwzględniliśmy czasem wymianę podłóg, najczęściej obowiązkowo remont łazienek, kuchni - ponieważ domy w rozsądnych cenach miewały najczęściej wykończenie jeszcze z poprzedniego ustroju.
Zauważyliśmy pewną zależność pewne domy dawały się łatwiej (czyt. Taniej) modernizować), a niektóre taniej byłoby wyburzyć.
Bardzo ważna rzecz na którą należy zwrócić uwagę to Miejscowy Plan Zagospodarowania, który potrafi się różnić między graniczącymi ze sobą miejscowościami, ale także może się różnić między osiedlami w tej samej miejscowości. Należy wziąć pod uwagę, że często domy istniejące nie spełniają wymagań Miejscowego Planu Zagospodarowania, gdyż powstały wcześniej niż go uchwalono. Dlaczego poruszam ten temat przy okazji ceny.. otóż tworząc wstępny kosztorys remontu, modernizacji, czy przebudowy, a nawet wcześniej analizując własne potrzeby i wymagania odnośnie domu należy wziąć pod uwagę na co pozwala nam MPZ. Czasem wymyślimy sobie małą dobudówkę, albo garaż i okazuje się, że samą dobudowę lub cały dom musimy dostosować do Miejscowego Planu Zagospodarowania, co może spowodować ogromny wzrost kosztów inwestycji. W takim wypadku pozostaje zaakceptować dom takim jakim jest z niewielkimi zmianami lub liczyć się z poważnym remontem. Oczywiście co gmina to inny Miejscowy Plan Zagospodarowania, pozwalający na dużą swobodę lub wręcz przeciwnie bardzo restrykcyjny. Każdy przypadek należy rozpatrywać osobno, ale zawsze należy sprawdzić co można zrobić z domem.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz